SU VE TEDAVİ REÇETELERİ

SU VE TEDAVİ REÇETELERİ

Mucizevi hayat kaynağı suyun sadece içecek yolu ile tüketilmesinin yanı sıra daha farklı birçok yol ile vücuda sağlık getirecek tedaviler için kullanılabilir.

Bunların başında hidroterapi, kalsiyum eksikliklerinin, çeşitli kas hastalıklarının, menopozun tedavisi gelir. Ayrıca ruh sağlığının tedavisinde ve çeşitli stres bozukluklarında da su ile tedavi uygulanmaktadır.

Su, sağlık ve hidroterapi... İnsanoğlunun yüzyıllar boyu zihinsel ve bedensel yorgunluklardan arınma ve bazı hastalıkların tedavisinde yararlandıkları en önemli sağlık kaynaklarından biridir su.

Sağlık açısından çok uzun yıllar önce kullanılmaya başlanan suyun ilk tedavi yöntemlerinden biri hidroterapi olmuştur. Hidroterapi Hidro "Su" ve terapia "Tedavi" kelimelerinden oluşmuştur; kısaca suyla tedavi anlamına gelir.

Suyun katı, sıvı veya gaz hallerinin vücudun dışından veya içinden tedavi aracı olarak kullanılmasıdır. Vücudumuzun üçte ikisi sudur. Su hayat demektir.

Hidroterapi denince akla doğal kaynak sularının barındırdığı minerallerle yapılan tedaviler akla gelmektedir. Hidroterapide yalnızca doğal sular değil normal sular da kullanılır.

Son derece sıradan görünen bu yaşam kaynağı gerekli işlemlerden geçtikten sonra mucizevi etkileri oluşmaktadır. İnsan vücudunun üçte ikisi gibi büyük bir kısmının suyla kaplı olması, suyun insan hayatındaki önemini gözler önüne sermektedir.

Hidroterapide asıl olan suyun hareketi sonucu ortaya çıkan etkiye insan vücudunun verdiği pozitif tepkidir. Suyun sıcaklığına göre insan vücudunun vereceği tepkiler farklı olacaktır. Soğuk su vücuda enerji verir, canlanmanızı, kendinize gelmenizi sağlar. Yüksek ateşi düsürmek için soguk su kullanılır.

Vücudun zedelenmis bölümlerinde meydana gelebilecek sislikleri engellemek için buz tedavisi uygulanır. Buna karsılık sıcak su ise vücudun gevşemesini, rahatlamasını sağlar. Sıcak su buharıyla vücuttaki gözenekler açılır, terleme gerçeklesir ve bu yolla vücuttaki toksinler atılmış olur.

Vücudun kan dolaşımını hızlandırmak için suyla şok tedavisi uygulayabilir. Şok tedavisi, sıcak ve soğuk su banyosunu birbirinin ardından yaparak gerçekleşir.

Romatizma için su ile tedavi Vücudumuzun hareket etmesini sağlayan kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıları birleştiren bağlarda ön planda ağrı ve hareket kısıtlılığına bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıklara genel olarak romatizma adı verilmektedir.

Su ve maden suları özellikle romatizmal hastalıklarda kireç kaybını önler, kas-kemik dokusunu güçlendirir ve eklem ağrılarını azaltır. İleri yaşlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlığın tedavisinde destek amaçlı olarak mineral ve çeşitli maddeler açısından zengin olan su tedavisi büyük ölçüde yardımcı olmaktadır.

Sinirsel rahatsızlıklar için su ile tedavi Osmanlıda su ile tedavi çeşitli fiziksel rahatsızlıkların yanında sinirsel rahatsızlık giderilmesi ve iyileştirilmesi için de kullanılmaktaydı.

Günlük yaşam içerisinde yoğun iş yaşamı, trafik ve benzeri stres yaratan faktörler yaşamı güçleştirmekte ve ruhsal bazı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemleri içerisinde destek amaçlı olarak su ve kaplıcalarda kullanılan su ile tedavi oldukça etkili bir yöntemdir.

Ruhsal yüklenme, yorgunluk ve strese karşı olumlu etkileri olan Mineralli Sudaki (maden suyu) magnezyum şifalı suların içeriğinde bulunması gereken maddelerdendir. Kadın hastalıkları ve menopoz için su ile tedavi Kaplıca suları genellikle kadın üreme organlarında görülen iltihaplarda etkili olur, adet düzensizlikleri, organik bir nedenin olmadığı kısırlık tedavisinde kullanılır.

Osteoporoz için su ile tedavi Halk arasında kemik erimesi olarak bilinen bu rahatsızlık; kemik yapısının bozulması, güçsüzleşmesi ve zayıflaması ile vücutta şekil bozukluklarına neden olan bir hastalıktır. Bu rahatsızlıktan korunmak için yeterli kalsiyum alınması, sağlıklı beslenme ve spor gibi genel etkenler önemli faktörlerdir. Su ve Mineralli Suyun (maden suyu) yapısında bulunan yararlı maddeler bu ve benzeri rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olmaktadır.

Üyelik Girişi
Saat
Takvim
Hava Durumu
AlışSatış
Dolar32.981133.1133
Euro35.899936.0438
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam13
Toplam Ziyaret716029